ویژگی های کمد دیواری مناسب
25
دی

ویژگی های کمد دیواری مناسب

کمدها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند که یکی از این کمد ها، کمد دیواری می باشد. امروزه دیگر فردی را نمی توان پیدا کرد که برای نگهداری از لوازم خود و نظم دادن به دادن به فضا از صندوقچه و یا گنجه استفاده کند، کمد های دیواری گزینه ی مناسبی برای نگهداری از لوازم و لباس ها می باشد که اکنون در همه ی خانه ها وجود دارد. هنگام طراحی وساخت کمد های دیواری باید حساسیت و دقت زیادی داشته باشید چون در صورت راضی نبودن از کیفیت و طراحی آن تعویض آن به راحتی انجام نمی شود پس لازم است که دقت لازم را داشته باشید به عنوان مثال هنگام طراحی و انتخاب کمد باید به مواردی مانند نوع کاربری آن توجه کرد ممکن است یک کمد دیواری برای اتاق خواب مناسب باشد و یک کمد دیگر برای پذیرایی و اینکه به دنبال کمد تزئینی و مدرن هستید و یا یک کمد سنتی. با آگاه شدن از ویژگی های یک کمد دیواری ایده آل می توانید نتیجه ی مطلوبی را به دست بیاورید. 
خصوصیات کمد دیواری مناسب
•    جنس و کیفیت: رایج ترین چوب برای ساخت کمدهای دیواری، ام دی اف می باشد که در برخی موارد برای بالا بردن کیفیت و برای رسیدن به ظاهر مناسب از روکش های مختلفی استفاده می شود.
•    فضای خالی کمد: هنگام طراحی کمدهای دیواری باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این کمد برای اتاق خواب می باشد و یا پذیرایی به دلیل اینکه مقدار فضای کمد های اتاق خواب و پذیرایی با هم متفاوت هستند. مساحت و مقدار فضای ساختمان رابطه ی مستقیمی با عمق و ارتفاع کمد دارد با تقسیم بندی مناسب می توان به بهینه کردن فضای کمد کمک زیادی کرد.
•    امنیت کمد: اغلب برای کمدهای دیواری هیچ گونه قفلی در نظر نمی گیرند البته کمدهای دیواری گزینه ی مناسبی جهت نگهداری از وسایل ارزشمند نمی باشد اما توصیه می شود که هنگام طراحی وساخت کمد به داشتن قفل تاکید کنید تا امنیت وسایل و حریم شخصی تان حفظ شود.
•    دستگیره: این شئ کوچک نه تنها در ظاهر کمد تاثیر گذار است بلکه در میزان رضایت شما از آن هم موثر می باشد. درست نصب نشدن دستگیره ها،  نداشتن استحکام کافی و مرغوب نبودن جنس آن موجب نارضایتی شما از کمد می شود. دستگیره ها علاوه بر کاربردی که دارند اگر متناسب با ظاهر و جنس کمد باشد می تواند زیبایی و جلوه ی خاصی به کمد ببخشد.
انواع جنس های کمدهای دیواری
کمدهای دیواری در جنس های مختلفی مطابق سلیقه ی مشتری و میزان هزینه ای که برای کمد درنظر گرفته است طراحی و تولید می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه ی این مطلب به آن ها می پردازیم.
•    ام دی اف: چوب ام دی اف از مرسوم ترین جنس کمد های دیواری محسوب می شوند. شیوه ی مناسب جهت اجرا کردن کمد با چوب های ام دی اف، ساخت آن با بدنه ی کامل می باشد هم چنین استفاده از روکش ام دی اف مات نیز سبب افزایش مقاومت و دوام آن می شود.
•    پی وی سی: کمدهای دیواری از جنس پی وی سی بدنه شان ساخته شده از ام دی اف می باشد اما روکش آن ها پی وی سی ضد آب است که جلوه ی خاصی به کمد می بخشد. از مزایای استفاده از این روکش می توان به اجرای انواع طرح ها و منبت کاری بر روی درب های کمد اشاره کرد.
•    هایگلاس: بدنه و مغز این نوع کمد ها از ام دی اف می باشد روکش های هایگلاس به دلیل ظاهر براقی که دارند بسیار جذاب هستند و جلوه ی زیبایی به دکوراسیون می بخشد. معایب این روکش ها داشتن لبه های تیز، نداشتن مقاومت در مقابل خش و هم چنین ضد آب نبودن می باشد.
حال که با ویژگی ها و جنس های مختلف انواع کمدهای دیواری آشنا شده اید توصیه می شود هنگام طراحی و ساخت کمد به موارد مذکور توجه داشته باشید و آن ها را لحاظ کنید.