منظور از Interior Design چیست؟
23
دی

منظور از Interior Design چیست؟

روح  و زیبایی هر فضایی در این جهان هستی، بستگی به مواردی چون ترکیب بندی اجزا و نوع چینش آن دارد. طراحی داخلی شامل عناصری چون رنگ، نور، سقف، دیوار، بافت و فرم می شود، در واقع این موارد عناصر ابزار کار طراحی داخلی محسوب می شود که باید دارای تناسب و هماهنگی باشد تا بتواند یک ترکیب زیبا و چشم را خلق کند در دنیای امروز طراحی داخلی Interior Design به عنوان یک صنعت، هنر و یک حرفه محسوب می شود و در زندگی تاثیرات زیادی دارد  و به بهینه ساختن فضای داخلی ساختمان کمک می کند. بخش زیادی از عمر انسان ها در فضای داخلی بناها می گذرد بنابراین فضای داخلی ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی ما و فعالیت های روزمره مان دارد البته در مواردی مانند شخصیت، حالات و نگرش ما تاثیر مستقیمی دارد. بنا بدون داشتن طراحی داخلی قابلیت استفاده را ندارد و  حتی در مواردی که قابل استفاده است بهینه و کارایی لازم را ندارد،  بنابراین وظیفه ی اصلی طراحی داخلی روح بخشیدن به فضا می باشد. در این مقاله به دنبال آن هستیم که شما را با حرفه ی طراحی داخلی آشنا کنیم. همراه ما باشید.
طراح داخلی
 طراح داخلی شخصی است که بر اساس قوانین و قواعدی خاص فضایی را ایجاد می کند که سبب انتقال احساس به بیننده شود، همان طور که گفته شد طراحی داخلی امروزه یک حرفه محسوب می شود و این حرفه تلفیقی از هنر و علم مهندسی است که البته داشتن ذهنی خلاق، سلیقه و ذوق در هر دو رشته از موارد ضروری در این حرفه می باشد. هم چنین یک طراح باید دارای مهارت های کافی باشد تا بتواند محیط و فضای داخلی را خلق کند که بر اساس موارد ذیل باشد:

•    داشتن ایمنی
•    بهینه بودن
•    مطابق کدهای ساختمانی، قوانین و نیاز ها باشد.
•    ارائه ایده جهت کاربردی کردن فضا و زیبا کردن آن
•    نتخاب و معین کردن نوع مبلمان، وسایل، رنگ 

اهمیت طراحی داخلی
در ذات همه ی انسان ها میل به داشتن آسایش و آرامش وجود دارد و این آرامش ابتدا باید در خانه به تحقق برسد، به همین دلیل فضای داخلی خانه به عنوان منبع آرامش و آسودگی به شمار می آید. طراح داخلی با استفاده از شناختی که از فضای خانه پیدا می کند  می تواند این آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.
اجزای طراحی داخلی
عملکرد: عملکرد و چگونگی استفاده از فضای داخلی جزء اولین مواردی است که باید هنگام شروع کار مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال یک چهار دیواری می تواند تبدیل به اتاق بچه، نشیمن و یا دفتر کار و فروشگاه شود.
ویژگی ها: میزان نور طبیعی، ویژگی های ساختمان و منظره اتاق از مواردی هستند که قبل از طراحی باید به دقت و توجه داشت تا بتوان ترکیب بندی مناسبی را برای خانه به وجود آورد.
افراد: قطعا نیاز های یک فرد مجرد با یک خانواده ی پر جمعیت متفاوت می باشد، از مواردی که به هنگام طراحی داخلی باید مورد توجه قرار بگیرد  و لحاظ گردد ویژگی و خصوصیات روانی اعضای خانواده می باشد.
آسایش: مهم ترین موردی که وجود آن برای یک خانه ضروری است، داشتن آسایش و راحتی می باشد که وجود آن بسیار مهم تر از مواردی چون دکوراسیون می باشد. اگر فضای داخلی و محل کارتان نتواند شرایط راحتی را برای شما مهیا کند فضای سنگینی در آن محل برقرار می شود.
سطوح: کف، دیوار و سقف از سطوح اصلی اتاق ها به شمار می آیند و مواردی مانند سطوح پنجره ها و درها، روکش صندلی و مبل، پرده ها جز سطوح کوچک محسوب می شوند. عواملی چون بافت، رنگ، نقش در بزرگ و کوچک دیده شدن اتاق تاثیر زیادی دارد به عنوان مثال استفاده از رنگ های تیره و نقوش شلوغ موجب کوچک دیده شدن اتاق هایی که مساحت کمی دارد می شود.
طراحی داخلی Interior Design بیشتر از آنکه یک علم باشد، استعداد، هنر، ذوق و سلیقه است آن ها با استفاده از علم و هنر و مهارتی که دارند می توانند در طراحی و اجرا کردن تغییرات ساختمانی به شما کمک های قابل توجهی بکنند. البته که طراحی داخلی هر خانه نشان دهنده ی شخصیت اصلی و روحیات صاحب خانه می باشد.