طراحی نما
29
مارس

طراحی نما😍ارزان قیمت و زیبا

طراحی نما یکی از عوامل بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی به حساب می آید. نمای بیرونی ساختمان تاثیر بسیار زیادی در برداشت بینندگان از کیفیت و ساخت پروژه ساختمانی دارد. به عبارت دیگر نمای بیرونی ساختمان هویت ساختمان محسوب می شود. نمای ساختمان باید با بافت نمای ساختمان های مجاور خود همخوانی داشته باشد. یک معمار با طراحی مناسب نما می تواند  به ساختمان شخصیت، اعتبار و هویت خاصی ببخشد. طراحی ظاهری نما باید به گونه‌ای باشد که عملکرد و کاربری ساختمان را به بینندگان القا کند. برای مثال نمای یک ساختمان اداری باید با عملکرد آن تناسب داشته باشد. از دیگر نکات مهم طراحی نما این است که با بافت محیط خود همخوانی داشته باشد. برای مثال نمای ساختمان واقع در مهرشهر کرج با نمای ساختمان در ولنجک تهران تفاوت زیادی دارد که باید مورد توجه معمار قرار بگیرد. در اینجا قصد داریم یک سری نکات مهم طراحی نما ساختمان را برای شما توضیح دهیم. برای اطلاع از قیمت طراحی و اطلاع از طراحی سه بعدی لطفا کلیک کنید.

طراحی نما

نکات طراحی نما ساختمان

یکی از نکات مهم طراحی نما ساختمان سلیقه شخصی کارفرما است. در صورتیکه سلیقه شخصی کارفرما بدون در نظر گرفتن اصول زیبایی شناسی، نمای عمومی و بافت شهری باشد یک نقطه ضعف به حساب می آید. زیرا سبب ناهمگونی در بافت شهر خواهد شد. شما باید در نظر داشته باشید که اعمال سلایق شخصی بدون در نظر گرفتن نمای محیط سبب آشفتگی ظاهری نمای ساختمان می شود. نمای ساختمان تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر روی بدنه خیابان ها و میدان هایی که در آن قرار گرفته اند  دارد. در اینجا به برخی نکات مهم در طراحی ظاهری نما اشاره می کنیم.

معماری ساختمان: در نظر داشته باشید که عمر مفید ساختمان مسکونی بین ۳۰ تا ۵۰ سال می باشد. طراحی مناسب نمای ساختمان سبب افزایش زیبایی ساختمان می شود. بنابراین باید طراحی نما ساختمان به گونه ای انجام شود که در طی عمر مفید آن سبب خستگی بصری در بینندگان نشود. طراحی ظاهری نما علاوه بر زیبایی باید دوام و مقاومت بالایی داشته باشد.

ایجاد هماهنگی با معماری شهری: هر شهر و هر محله‌ای هویت مخصوص به خود را دارد. طراحی نما ساختمان باید با هویت شهر و بافت منطقه خود هماهنگی داشته باشد. در این صورت به بافت منطقه و زیبای آن هیچگونه لطمه ای وارد نخواهد شد. بنابراین معماران باید موقع طراحی ظاهری نمای ساختمان به معماری شهر و منطقه توجه ویژه داشته باشند. این هماهنگی سبب افزایش زیبایی بصری ساختمان خواهد شد.

تعرفه طراحی نما ساختمان: برای انجام طراحی نما زیبا و مناسب با کاربری ساختمان باید از همان ابتدا از طراح حرفه ای استفاده کنید. قیمت طراحی نما ساختمان با توجه به متریال بکار رفته در نما و تعداد طبقات ساختمان متفاوت خواهد بود. با بررسی دقیق و کارشناسی می توانید از اتلاف هزینه های طراحی ظاهری نما جلوگیری کنید. با طراح ماهر می توانید براساس نیاز و بودجه ای که در اختیار دارید نمای ظاهری ساختمان خود را تغییر دهید. در برخی موارد با صرف هزینه کم و تغییرات جزئی می توانید افزایش نمای ساختمان خود را دو چندان کنید.

حتما این مطلب را بخوانید  کابینت کلاسیک

اصول کلی جهت طراحی نما ساختمان

هرچقدر زیبایی نمای ساختمان بیشتر باشد جذابیت فضای عمومی آن بیشتر خواهد شد. بهتر است یک ساختمان علاوه بر نمای خاص و جذاب با ساختمان های مجاور خود هماهنگی داشته باشد. به عبارت دیگر در طراحی نما ساختمان باید به فرهنگ و بافت منطقه توجه ویژه شود. توجه به بافت منطقه در کنار هنر معماری و خلاقیت سبب ایجاد طرحی زیبا و چشم نواز برای نمای ساختمان خواهد شد. با رعایت اصول کلی می توان طرحی مناسب برای نمای ساختمان استفاده کرد.

نورپردازی نما: نورپردازی سبب ایجاد ظاهر تاثیرگذار نمای ساختمان در شب خواهد شد. به عبارت دیگر نورپردازی نما سبب افزایش زیبایی نمای ساختمان هم در روز  و هم در شب می شود. نورپردازی یکی از عوامل مهم در طراحی نما به حساب می آید. البته نباید نورپردازی ساختمان خیلی خیره کننده باشد. به این نکته باید توجه شود که ابتدا طراحی ظاهری نما و سپس نورپردازی ساختمان جلب توجه کند.

پویایی در طراحی نما: معماران با استفاده از متریال های مختلف و المان های افقی و عمودی می توانند نمایی پویا را ایجاد کنند. نمای پویا سبب جذاب تر شدن ساختمان خواهد شد. ترکیب کردن متریال های مختلف باید با رعایت نکات استاندارد انجام شود. در غیر اینصورت سبب آشفتگی نمای ساختمان خواهد شد.

خوانایی نما: یکی از اصول طراحی ظاهری ساختمان این است که ساختمان های چند طبقه طراحی ساده و خوانا داشته باشند. برای طراحی ساختمان های چند طبقه نباید از تنوع زیاد به اصطلاح متریال های مختلف استفاده کرد. توصیه می‌کنیم از مصالح تک رنگ با بافت های مشابه برای ساختمان های چند طبقه استفاده کنید. همچنین استفاده از المان های برجسته افقی و عمودی سبب کاهش یکنواختی و سادگی ساختمان خواهد شد.

سازگاری نما با اقلیم: یکی دیگر از نکات مهم طراحی نما ساختمان توجه به شرایط آب و هوایی منطقه است. نما وظیفه محافظت از ساختمان را بر عهده دارد. بنابراین باید نمای ساختمان به گونه ای انتخاب شود که با شرایط جوی منطقه سازگار باشد. در اینصورت طول عمر و دوام نمای ساختمان افزایش پیدا خواهد کرد. شما می توانید به مدت طولانی از یک ساختمان با نمای مرتب و زیبا بهره مند شوید.

سازگاری نما با سازه: یکی از نکات مهم طراحی ظاهری نما اتصال اصولی آن به سازه ساختمان می باشد. فرایند طراحی ظاهری نما در اصل اتصال پلان به سازه است. بدنه نما باید با سازه اصلی از اتصال محکم برخوردار باشد. به عبارت دیگر ساختمانی استاندارد است که از اتصالات یکپارچه بدنه ساختمان با سازه برخوردار باشد.

طراحی نما

معرفی انواع طراحی نما ساختمان

هر ساختمان با توجه به کاربری که دارد طراحی ظاهری نمای مخصوصی خواهد داشت. در اینجا به برخی از نماها اشاره خواهیم کرد.

طراحی ظاهری نمای شهری: در نماهای شهری باید به نوع ساختمان توجه ویژه شود. برای مثال می‌توان از طراحی ظاهری نمای کلاسیک برای ساختمان های آسمان خراش استفاده کرد. بنابراین با در نظر گرفتن کاربری ساختمان باید نسبت به طراحی آن اقدام کرد.

حتما این مطلب را بخوانید  کمد دیواری

طراحی نمای ویلا و ساختمان های ویلایی: با توجه به اینکه ویلا در چه مکان و با چه شرایط اقلیمی وجود دارد طراحی آن متفاوت خواهد بود. طراحی ظاهری نمای ویلا و ساختمان های ویلایی با توجه به کاربری که دارند متفاوت می باشند. نمای ویلا باید بسیار زیبا، جذاب و مقاوم باشد. توصیه می‌کنیم قبل از طراحی ظاهری نمای ویلا به معیارهای زیبایی شناسی دقت کنید، در این صورت از ساخت یک سازه نازیبا جلوگیری خواهید کرد. برای طراحی نمای ویلا ها می توانید از سبک های کلاسیک، مدرن و سنتی ایرانی استفاده کنید. همچنین برای طراحی نمای ویلا می ‌توانید از ترکیب دو یا چند رنگ و مصالح مختلف استفاده کنید.

طراحی ظاهری نمای ساختمان ۳ تا ۵ طبقه: برای طراحی ظاهری نمای این نوع ساختمان ها باید علاوه بر در نظر گرفتن جنبه‌های زیبایی‌شناختی به نمای قابل رویت از سطح خیابان هم توجه کنید. می توان برای نمای ساختمان های آپارتمانی از متریال های مختلف از قبیل سنگ، آجر، گرانیت، کامپوزیت ترمووود و سیمان استفاده کرد. در طراحی ظاهری نمای آپارتمان ها باید به تناسب نما با بافت منطقه توجه کرد.

طراحی نمای برج: در طراحی این نوع ساختمان ها به دلیل بلند مرتبه بودن آنها  می توان از ایده‌های تازه و جدید استفاده کرد. طراحی ظاهری نمای برج باید به گونه‌ای باشد که آلودگی بصری در شهر ایجاد نکند.

طراحی نما

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

مصالح و سبک معماری به کار رفته در نمای ساختمان نشان دهنده کاربری آن می‌باشد. در پروسه انتخاب متریال و سبک ساختمان باید به کاربری آن توجه شود. از نکات مهم انتخاب متریال می توان به دوام و حفظ زیبایی آن ها و وزنی که به نمای ساختمان می دهند اشاره کرد. استفاده از مصالح مختلف از قبیل چوب، اچ پی ال،  آلومینیوم و سرامیک، سنگ های صنعتی و … وزن متفاوتی به نمای ساختمان می دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور مصالح جدید از مصالح مختلف از قبیل کامپوزیت، ترمووود سوییس پرل یا گاما استون استفاده می کنند. یکی دیگر از مصالح جدید پرطرفدار و مورد استفاده نمای کرتین وال شیشه ای است، که سازگار مناسبی با سازه ساختمان دارد. در طراحی نما ساختمان باید به تنوع رنگ و تنوع بافت اهمیت دهید. با در نظر گرفتن مصالح مناسب و جزئیات فنی و ترکیب بندی می توانید نمای بسیار زیبایی را ایجاد کنید.

سنگ های طبیعی: از سنگ های طبیعی می توان به سنگ های آهکی و آذرین اشاره کرد. استحکام سنگ های آهکی به دلیل رگه رگه بودن کمتر می باشد. همچنین سنگ های آهکی چسبندگی مناسبی ندارند.

نماهای کامپوزیت: این نماها از ترکیب چند نوع ماده به وجود آمده است. استحکام و مقاومت نماهای کامپوزیت بسیار بالا می باشد.