طراحی پارامتریک
30
مارس

طراحی پارامتریک😘💖ارزان و بهترین

طراحی پارامتریک یک طراحی جدید و بسیار پرطرفدار می باشد. استفاده از این نوع طراحی به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص بسیار زیاد است. طراحی پارامتریک با نیازهای امروزی بشر مطابقت دارد. این نوع طراحی مدل سازی سه بعدی را بسیار راحت و آسان کرده است. طراحان با استفاده از پارامتریک به راحتی می‌توانند عمل طراحی را انجام دهند. الگوریتم مدلسازی پارامتریک به گونه ای است که سرعت فرآیند طراحی را افزایش می دهد. امکان ساخت سازه های پیچیده در معماری پارامتریک برای طراحان وجود دارد. در اینجا قصد داریم شما را بیشتر با این نوع طراحی جدید بیشتر آشنا کنیم.برای اطلاع از قیمت طراحی و طراحی سه بعدی کلیک کنید

طراحی پرامتریک

معماری پارامتریک چیست؟

معماری پارامتریک یک معماری جدید و تکامل یافته است. این نوع معماری از پارامترهای خاصی جهت طراحی پروژه ها در مقیاس های کوچک و بزرگ برخوردار می باشد. معمار ایتالیایی لوئیچی مورتی اولین معماری بود که با استفاده از کاربرد ریاضیات بر روی معماری پارامتریک اشکال جدیدی را خلق کرد. لوئیچی مورتی در سال ۱۹۵۷ با تاسیس موسسه تحقیقات عملی و ریاضیات کاربردی توانست به مدلسازی پارامتریک جهت خلق اشکال جدید با استفاده از نظریه های نوین در ریاضی دست پیدا کند.

معماری پارامتریک ساختمان

معماران از طریق نرم افزار پارامتریک می‌توانند روابط و مشارکت جنبه های نوین ساختمان سازی را مطالعه کنند. از مطالعه ساختمان سازی می توان به فناوری ساخت، ویژگی های سازه در فرایند طراحی و مصالح اشاره کرد. در ساختمان پارامتریک روش های جدیدی جهت کنترل اشکال وجود دارد. در طراحی معماری پارامتریک معمار می تواند نسبت به محیط، قوانین و مقررات و بافت واکنش نشان دهد. در این صورت می‌توان به طور کامل فرایند دیجیتالی از طراحی تا ساخت را ایجاد کرد. طراحی پارامتریک فرآیندی بر پایه تفکر الگوریتمیک می باشد. می‌توان گفت طراحی پارامتریک روش طراحی مقداری است. در این نوع طراحی یکسری پارامتر و قوانین به همراه یکدیگر سبب تعریف هدف و نتیجه طراحی می شوند. بهتر است بدانید که طراحی پارامتریک یک طراحی جدید به حساب نمی آید. به عبارت دیگر این نوع طراحی از قدیم در بخش هایی از طرح های معماری کاربرد داشته است. امروزه طراحی پارامتریک به یکی از طرح های مورد علاقه معماران تبدیل شده است. سیستم های مدل سازی طراحی پارامتریک در دو قسمت مختلف وجود دارند یکی از سیستم های مدلسازی پارامتریک سیستم های انتشاری است. در این نوع سیستم ها با کمک یک مدل جریان داده‌های پارامترهای شناخته شده یا نشده را حساب می کنند. در سیستم های قیدی مسئله با توجه به سری محدودیت های پیوسته و گسسته حل می‌شوند.

طراحی پارامتریک

مزایای استفاده از روش پارامتریک

یکی از مزایای استفاده از روش پارامتریک دقت و سرعت ساخت بالا می باشد. در روش پارامتریک امکان ساخت فرم های پیچیده وجود دارد. بنابراین در روش پارامتریک می ‌توان به راحتی عناصر دکوراسیون پارامتریک را طراحی کرد. یکی از مزایای ویژه روش پارامتریک این است که خطای ساخت آن بسیار کم می باشد. کاربران می‌توانند پس از تراش فرم های طراحی شده با کمک روکش فایبرگلاس یا بتن سطح طرح مورد نظر خود را سخت کنند. در این صورت امکان استفاده از طرح های پارامتریک در فضا های شلوغ و پر رفت و آمد وجود دارد. از دیگر مزایای طراحی پارامتریک این است که سبب بهینه سازی رفتار های فیزیکی ساختمان ها می شود.

حتما این مطلب را بخوانید  قیمت دکوراسیون داخلی

مشخصات روش طراحی پارامتریک

بهتر است بدانید که روش پارامتریک نشات گرفته از ریاضیات می باشد. به عبارت دیگر طراحی پارامتریک با توجه به هندسه و اشکال هندسی انجام می شود. می توان گفت هندسه نقش بسیار مهمی در معماری پارامتریک دارد. در معماری پارامتریک از متغیرها و پارامترهای خاصی جهت دستکاری یا تغییر نتیجه نهایی استفاده می‌کنند. هدف و نتیجه طراحی پارامتریک به دلیل پایه الگوریتمی که دارد به خوبی مشخص می باشد. معماری پارامتریک با خلاقیت و نوآوری توانسته است نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی را متناسب با نیاز بشر تغییر دهد. در این نوع طراحی از فرآورده های مختلفی از قبیل چوبی، ترموود، کناف، چرم، دیوار سبز و … استفاده می کنند. بهتر است بدانید که مصالح بکار رفته در پارامتریک گران قیمت هستند. استفاده از این طرح برای ساختمان های خاصی کاربرد دارد.

 نمای پارامتریک چیست؟

ساختمان با نمای پارامتریک ظاهری پیچیده دارد. از معماری پارامتریک به عنوان اصول نوین طراحی نماهای پیچیده استفاده می کنند. در معماری پارامتریک می توان از اصول صنعتی سازی به عنوان راهکار مناسب جهت کاهش پرت مصالح نمای مدرن استفاده کرد. در اینصورت میزان هزینه ها کاهش پیدا خواهد کرد. طراحان با استفاده از نرم افزار می توانند الگوهای طراحی نمای پارامتریک را ایجاد کنند. بهتر است طراحان در کنار نرم افزار از ذهن خلاق خود برای طراحی هم استفاده کنند. معماری پارامتریک در واقع طراحی وابسته به نرم افزارهای کامپیوتری می باشد که با الگویابی های هندسی اثرهای نو و چشم نوازی را ایجاد می کنند.

 ویژگی های نمای پارامتریک

یکی از ویژگی های طراحی پارامتریک پیچیده بودن نما است. با توجه به صنعتی سازی در فرآیند نمای پارامتریک مصالح پرت ایجاد نمی شود. بهتر است بدانید که نمای پارامتریک را از مصالح گران قیمت می سازند. بنابراین نداشتن مصالح پرت سبب صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد. یکی از نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی پارامتریک نرم افزار گراس هاپرز است. معماران برای جلوگیری از آسیب های احتمالی نباید تنها به این نوع نرم افزار تکیه کنند. بهتر است بدانید که معماران موفق بیشتر براساس قدرت تصویرسازی ذهنی خود نسبت به طراحی اقدام می کنند. همچنین طراحان برای ایجاد طراحی پارامتریک قوی باید الگویابی هندسی را با دقت بالایی انجام دهند. در برخی موارد مدل سازی بسیار اهمیت دارد. مدل سازی باعث می شود تمام موارد جهت ساخت نمای پارامتریک گران قیمت قابل پیش بینی باشد. در غیر اینصورت ممکن است پروژه با شکست مواجه شود.

 

معماری کلاسیک و سنتی بر نظم چینش متریال تاکید دارد. در مقابل معماری مدرن بر ساده گرایی و کمینه گرایی تاکید دارد. پس از معماری مدرن دوره معماری پست مدرن به وجود آمد. به عبارت دیگر معماری پارامتریک بسیار رایج شد. در معماری پارامتریک بین قسمت های مختلف بنا نمی توان مرز دقیقی را مشخص کرد. در بناهای پارامتریک فرم آزاد می باشد. اما فرم در این نوع بناها به صورت پیوسته در حال تغییر است. در حالیکه در برخی از نماها یک نوع فرم استاتیک و ایستا به چشم می آید. در نمای پارامتریک اشکال هندسی حضور پررنگی دارند. از طریق اشکال هندسی می توان بناهای پیچیده ای را ساخت. می توان گفت موفق ترین نمونه های بناهای پارامتریک بناهایی هستند که پیچیدگی بسیار بالایی دارند. این نماها از طریق کاربرد کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی پیچیده شده اند. در اغلب موارد برای ساخت برج ها از طراحی پارامتریک استفاده می کنند. از نمونه های مشهور طراحی پارامتریک می توان به استادیوم آشیانه پرنده در پکن، مرکز فرهنگی حیدر علی آف در باکو و هتل شهر رویاها در ماکائو اشاره کرد.

حتما این مطلب را بخوانید  کابینت ام دی اف

طراحی پارامتریک

 

چگونگی ساختن نمای پارامتریک

نمای پارامتریک طی مراحل مختلفی ساخته می شود. در اینجا قصد داریم مراحل ساخت نمای پارامتریک را به صورت خلاصه وار برای شما توضیح دهیم.

مدل سازی: اولین مرحله طراحی پارامتریک مدل سازی است. در مدل سازی جزئیات پروژه به صورت سه بعدی مدل سازی می شود. مدل سازی سبب افزایش دقت طراحی پارامتریک خواهد شد. در نمای پارامتریک ساختار پیچیده و روش های نصب غیر متعارف در اجرای پروژه مشکلاتی ایجاد خواهند کرد. بنابراین با استفاده از مدل سازی می توانید به راحتی ساختار درست و امکان پذیر بودن روش های نصب را ایجاد کنید. شما می توانید از طریق مدل سازی کارکنان پروژه را از چگونگی انجام پروژه مطلع سازید.

تخمین اطلاعات و تشخیص مختصات: یکی دیگر از مراحل ساخت نمای پارامتریک این است که محل ساخت نما را به طور کامل بررسی کنید. بنابراین با استفاده از لیزر می توانید محل ساخت نما را تخمین بزنید. معماران اطلاعات به دست آمده را پردازش می کنند. سپس اطلاعات پردازش شده را با اطلاعات قبلی خود مقایسه می کنند. در نهایت مدل سازی از طریق اصلاح اعداد توسعه می یابد.

استفاده از ابزارهای سنتی: یکی از راهکارهای ایجاد طراحی پارامتریک خاص و فوق العاده این است که طراح علاوه بر نرم افزار از ذهن خلاق خود استفاده کند. بهتر است بدانید که اغلب طرح های مشهور دنیا ابتدا با یک مداد و بر روی صفحه خالی طراحی شده اند. ایرانی ها به این مسئله بسیار توجه می کنند. در گذشته ساخت نماهای پارامتریک توسط معماران ایرانی انجام شده است. معماران ایرانی در گذشته با آجر، خاک رس و آهک توانسته اند نماهای پارامتریک را طراحی کنند. این معماران با ذهن خلاق خود و بدون هیچگونه نرم افزاری توانسته اند میزان زوایای قرارگیری آجرها را نسبت به یکدیگر محاسبه کنند. توصیه می کنیم نسل جدید معماران ایرانی هم با استفاده از ذهن خلاق خود همانند معماران گذشته طراحی پارامتریک را انجام دهند.

استفاده از متریال مناسب: از آنجاییکه نمای پارامتریک توسط مصالح گران قیمت ساخته می شوند باید در انتخاب آن ها نهایت دقت را به خرج داد. شما باید جدیدترین مصالح بازار را بررسی کنید. سپس با توجه به نیاز کاری خود مصالح را انتخاب کنید. یکی از مصالح جدید و پر استفاده GFRC یا GRC است. این نوع مصالح انعطاف پذیری بالایی دارند. شما می توانید هر قطعه را با توجه به نیاز خود به هر شکلی دربیاورید.